Kritéria pre výber babyšatky
Pridané 24.03.2014 23:51:51 Počet zobrazení 32487
Existujú rôzne kritériá, podľa ktorých rodičia vyberajú baby šatku pre seba a svoje dieťa. Rozhodujú sa medzi cenou, dĺžkou, vzorom alebo značkou. Ak uvažujete nad kúpou šatky, mali by ste vziať do úvahy aj jej ďalšie vlastnosti, ktoré v konečnom dôsledku môžu mať výrazný vplyv na komfort pri nosení dieťatka.
Cena babyšatky
Pre mnohých rodičov je rozhodujúcim faktorom, podĺa ktorého vyberajú šatku, práve cena. Závisí od výrobcu, použitého materiálu, spôsobu tkania ale aj dĺžky šatky. Čím je šatka dlhšia, tým bude jej cena vyššia.
Na slovenskom trhu sa predávajú väčšinou originálne tkané šatky. Na výrobu týchto šatiek je použitá látka, ktorá je špeciálne tkaná pre účely nosenia. Šatka určená pre nosenie detí by totiž mala splňať určité požiadavky, ako je priečna pružnosť (niektoré šatky sú pružné aj v pozdlžnom smere - tzv. elastické šatky), ale zároveň aj pevnosť po niti a tiež odolnosť proti oteru. Každý výrobca sa pri výrobe takýchto látok zameriava na iné faktory, ktoré podľa neho musí tkanina spĺňať. Mnohí výrobcovia veľmi dbajú na použitie kvalitného materiálu, na kvalitné spracovanie priadze, na náročnosť spôsobu tkania, prípadne použitej väzby. Niektorým výrobcom záleží na ekologickej výrobe, preto nepoužívajú pri výrobe látok chemické prostriedky, ktoré môžu ohrozovať životné prostredie, o to je potom výroba takýchto šatiek náročnejšia. Preto sa šatky rôznych výrobcov môžu cenovo od seba veľmi líšiť.
Občas ešte môžete na trhu objaviť šatku, ktorá je šitá z bežne dostupnej látky - ako príklad uvediem šatky z kanafasu. Šitú šatku som vyskúšala a musím povedať, že odnosiť dieťa sa dá aj v nej, ale čo sa týka komfortu nosenia v porovnaní s originálom stojí až na konci. Rozdiel je cítiť hlavne pri dlhšom nesení, alebo nesení ťažšieho dieťaťa. Látka šitej šatky je síce priečne pružná, ale býva výrazne tenšia a zarezáva sa do ramien, rovnako pevnosť v ťahu po niti nie je dostatočná, pretože takéto šatky neboli vyrábané za účelom nosenia. Teda šitá šatka Vám vydrží menej a je tu riziko, že sa pri používaní šatka vyťahá.
Celkovo platí - čím vyššia cena, tým kvalitnejšia šatka a tiež lepší komfort pri nosení.
Záruky zdravotnej nezávadnosti
Pretože v šatke budete nosiť malé bábätko, mali by ste venovať pozornosť zárukám zdravotnej nezávadnosti. Pre veci, ktoré sú určené pre deti do troch rokov veku platia totiž prísne normy, ktoré stanovujú limity všetkých nebezpečných látok, ktoré môže výrobok obsahovať. Je to napríklad obsah voľného formaldehydu alebo množstvo ťažkých kovov. Pri skúškach zdravotnej nezávadnosti sa tiež skúma farebná stálosť, odolnosť voči účinku slín (majte na pamäti, že malé deti šatku často "žužlú") a tiež chemická stálosť pri pôsobení potu. Tieto skúšky sú veľmi nákladné, preto nie každý výrobca si dá tú námahu, aby mal svoj výrobok certifikovaný. Mnohé kvalitné šatky tiež získali certifikát ÖKO TEX 100 STANDARD, čo je veľmi cenená medzinárodná skúška zdravotnej nezávadnosti textílií. ÖKO TEX 100 STANDARD je významná svetová ekologická značka pre textilné výrobky. Testovanie prebieha v medzinárodne uznávaných inštitútoch v pätnástich krajinách sveta. Certifikát má dvanásťmesačnú platnosť a obnovený môže byť až po opakovanom testovaní a vyhodnotení. Produkty, ktoré boli testované podľa kritérií stanovených ÖKO TEX 100 a ktoré následne obdržali certifikát, vám poskytujú istotu, že nespôsobujú žiadne z doposiaľ známych rizík pre ľudské zdravie. Testy sledujú okolo 100 parametrov, ktoré sú záväzné pre všetky testovacie laboratoriá v rámci ÖKO TEX ASSOCIATION. Limitné hodnoty a s nimi súvisiace kritériá sú určované na základe najnovších poznatkov členov asociácie. Kritéria sú pravidelne zverejňované a sú totožné a niekedy aj prísnejšie než vnútorné kritéria platné v štátoch jednotlivých členov asociácie. Detská pokožka je veľmi citlivá, preto sú všetky produkty zo skupiny I (výrobky pre deti do dvoch rokov) podrobené tým najprísnejším kritériám pre limitné hodnoty. Tak napríklad limitná hodnota 0,0001% pre obsah formaldehydu je zároveň limitnou hodnotou pre zistenie prítomnosti tejto látky vo výrobku. To v skutočnosti znamená, že táto látka sa v produkte nevyskytuje. Hodnoty pH sú stanovené v rozpätí, ktoré je pre pokožku najprirodzenejšie a farby a potlače sú odolné voči slinám, aby bolo zaistené, že farba nepustí, ak bude žužlaná.
Priečna pružnosť
Veľmi dôležitou vlastnosťou šatky, v ktorej budete nosiť svoje dieťa, je priečna pružnosť. Vyskúšajte si ju sami. Zoberte kus látky, predstavte si nad ňou štvorec a ťahajte jeho dva protiľahlé rohy od seba, látka sa bude rozťahovať. Aj bežné látky, ktoré dostanete v obchode, majú priečnu pružnosť, je ale nevýrazná oproti tkanine určenej na výrobu baby šatiek. Takéto látky pružia omnoho výraznejšie. Navyše sa z takejto látky dajú úväzy dobre doťahovať, čo je pre Vás dôležité. Látka nekĺže (uzol sa nepovolí), ale zároveň sa dá jednoducho utiahnuť alebo povoliť podľa potreby. Vďaka priečnej pružnosti sa látka šatky prispôsobí optimálne telíčku dieťaťa, čoho bežná látka nie je schopná. Nesenie dieťaťa je potom namáhavé (zvlášť to poznáte pri dlhšom nesení dieťatka).
Šírka šatky
Pozornosť venujte šírke šatky. Väčšina šatiek je široká 70 cm, ale existujú aj užšie. 70 cm je dostatočná šírka, aby sa menšie dieťa pohodlne zmestilo do úväzu Kolíska (pri úväzoch typu Kolíska postačí aj menej široká šatka) a väčšiemu dieťaťu, ktoré je nesené v úväze Batoh alebo Klokanka sme mohli pohodlne nechať dostatok látky pod zadočkom, čo je pri týchto úväzoch dôležité a zároveň mu šatka obopínala celý chrbátik.
Hrúbka látky
V lete rodičia oveľa viac premýšľajú nad hrúbkou látky. V letných mesiacoch je skutočne o niečo výhodnejšie mať šatky z tenšej a vzkušnejšej tkaniny. Ovšem aj v parných slnečných dňoch sa budete potiť nesúc bábätko pritisnuté na Vašom tele aj v tej najtenšej šatke. Istý tepelný diskomfort sa môže zmierniť použitím šatky s prímesou konope, ľanu alebo vlny. Tiež je vhodné počas teplých dní nosiť dieťa v úväzoch, kde nie je omotané viacerými vrstvami látky, (voľte teda skôr jednoduché Kolísky alebo úväz Klokanka). Dieťatku aj sebe môžete tiež obliecť vhodné oblečenie, z bavlny, vlny, alebo hodvábu. Treba tiež brať do úvahy, že dieťa nenosíte len jednu sezónu, ani horúčavy nie sú počas celého leta. Po lete prídu chladnejšie mesiace, kedy hrubšia šatka môže prísť vhod. Hrubšia látka sa tiež menej zarezáva do Vašich ramien, takže nesenie dieťaťa v takejto šatke bude pre Vás pohodlnejšie.
Dĺžka šatky
Obzvlášť dôležité je vybrať si správnu dĺžku šatky. Drvivá väčšina rodičov si vyberá takú dĺžku, z ktorej uviaže všetky ponúkané úväzy. Na to slúži veľkostná tabuľka, ktorú každý výrobca alebo predajca šatiek udáva. Na tomto mieste by som chcela upozorniť na prípady, kedy je medzi partnermi výrazný veľkostný rozdiel. V takom prípade odporúčam kupovať šatku podľa veľkosti toho, kto bude častejšie nosiť.
Tvar šatky
Pre niektorých rodičov je tiež dôležitý tvar šatky. V ponuke sú dva rôzne druhy šatiek, obdĺžnikové alebo kosodĺžnikové. Pokiaľ si vyberiete šatku správnej dĺžky (na to je určená veľkostná tabuľka), nie je dôvod zaoberať sa tým, či má šatka kosodĺžnikový alebo obdĺžnikový tvar. Podstatný rozdiel v obidvoch druhoch vzhľadom na komfort pri nesení dieťaťa nevidím. Rozdiel môže byť napr. v tom, že hrubšia šatka vytvára väčší uzol, než tenšia a pokiaľ budete robiť uzol už len z cípov šatky, bude menší.
Možnosti údržby
Pre Vás ako užívateľov môžu byť tiež veľmi dôležité možnosti údržby - teplota prania, žehlenie, použitie sušičky. Podľa toho, ako intenzívne šatku používate, bude intenzívna aj častosť prania. Niekedy bábätká môžu na šatku vygrcnúť trošku mliečka, konce šatky sa pri viazaní mimo domov môžu otrieť o zem, alebo môžete šatku používať ako podložku, či deku na sedenie na zemi. Pokiaľ je možné prať šatku pri vysokej teplote, je to pre Vás znak, že šatka je farbená kvalitnými farbami, ktoré znesú aj vyššie teploty prania. Zároveň si ale treba uvedomiť, že pri častom praní pri vyšších teplotách blednú farby. Myslím, že na bežnú údržbu postačí teplota prania 40 ^(o)C, ale môžete sa tiež stretnúť so šatkami, ktoré ich výrobcovia odporúčajú prať len ručne vo vlažnej vode. Niektoré šatky tiež nie je nutné žehliť, sú vyrobené z nekrčivej, alebo menej krčivej látky, čo vám tiež môže uľahčiť ich údržbu.
Zrážanlivosť šatky
Niektorí výrobcovia udávajú tiež údaje o zrážanlivosti šatky. Baby šatky sa väčšinou vyrábajú z prírodných materiálov, teda bavlny, ľanu alebo s pridaním vlny. Toto sú materiály, ktoré sa pri prvom praní zrážajú. Väčšina výrobcov preto vyrába šatky dlhšie, než aké sú udávané vo veľkostnej tabuľke, preto tieto šatky aj po prvom praní majú požadovanú dĺžku. Niektoré šatky sú tiež vopred predprané, pri nich máte istotu, že sa pri praní už nezrazia. A nakoniec je tu kategória šatiek, ktoré sa síce po každom (nielen po prvom) praní zrazia, ale počas nosenia sa znova predĺžia na pôvodnú veľkosť (je to poznať už pri prvom nesení dieťaťa). Všetky tieto druhy sú kvalitou rovnocenné, je ale fajn vedieť o týchto vlastnostiach šatiek, aby ste po prvom praní neboli prekvapení.
Návod na použitie
Zamerať by ste sa mali aj na kvalitu návodu na použitie. Mal by byť súčasťou dodávky každej šatky. A čím podrobnejšie bude spracovaný, tým lepšie. Najideálnejší je fotografický návod, kde môžete priamo vidieť, ako konkrétny človek uväzuje dieťa do šatky. Na Slovensku sú tiež veľmi rozšírené kreslené návody. Niektorí výrobcovia tiež k šatke dodávajú DVD s videonahrávkami viazania šatiek. Pretože všetky šatky, ktoré sú na slovenskom trhu v ponuke, majú zahraničných výrobcov, mal by slovenský predajca zabezpečiť preklad návodu na použitie. Návod by mal okrem úväzov obsahovať aj upozornenia od akého veku sú jednotlivé úväzy vhodné, upozorniť na chyby, ktoré môžete urobiť pri viazaní šatky, prípadne výhody alebo nevýhody jednotlivých úväzov.