Základné údaje o nosičoch
Pridané 05.04.2014 14:12:58 Počet zobrazení 4273
Tým, ktorým učarovala šatka na nosenie detí, nedajú na ňu dopustiť.
Elastické šatky sú pružné a pevné zároveň, veď musia bezpečne uniesť aj niekoľkokilové dieťa.
Po ergonomických látkových nosičoch radi siahnu všetci, ktorým sú bližšie nosiče s moderným dizajnom.
Vak na nosenie detí - jeho najväčšou prednosťou je jednoduchosť jeho použitia a Ring slingy sú vlastne krátke šatky, ktoré majú na jednom konci našitý pár krúžkov...
Babyšatky | Elastické šatky |
Ergonomické nosiče | ||
Vak na nosenie detí | Ring Sling | |
Babyšatky
Tým, ktorým učarovala šatka na nosenie detí, nedajú na ňu dopustiť. Je to úzky pás látky, ktorá ovšem musí spĺňať náročné kritériá. Vďaka špeciálnemu spôsobu tkania je látka šatky v priečnom smere pružná ale v pozdĺžnom smere pevná. Vďaka týmto vlastnostiam sa šatka vytvaruje podľa telíčka dieťaťa a zároveň ho pevne obopína a podopiera.
Možnosti nosenia:
Dieťatko je možné nosiť v najrôznejších úväzoch: Od kolísok - kedy je bábätko schúlené a uložené v šatke v klbôčku, cez nosenie na bruchu alebo na boku tváričkou k Vám až po úväzy pre staršie batoľatá a deti, ktoré sa kvôli ich váhe už väčšinou nosia na chrbte, čo je aj pre nosiča najpohodlnejší spôsob nosenia. Nie všetky úväzy je nutné vedieť, úväzy sa učia postupne, každému vyhovuje niečo iné a tiež deti aj rodičia v rôznych obdobiach môžu preferovať rôzne úväzy. Je tiež pravda, že mnohí rodičia si po celú dobu, čo nosia svoje dieťa vystačia s jediným úväzom.
Rozloženie váhy:
Väčšina rodičov nosí svoje deti v symetrických úväzoch, kedy šatka vedie cez obidve ramená. Váha dieťaťa je potom rozložená na ich ramená, chrbát a boky. V správne uviazanej šatke a pri rešpektovaní zásad správneho nosenia nemusíte mať obavy z bolesti chrbta.
Výhody:
- Veľké množstvo úväzov, ktoré je možné podľa situácie akokoľvek striedať.
- Dieťa je v babyšatke veľmi dobre uchytené a tesne pritisnuté na Vaše telo, takže sa nemôže stať, že by vypadlo a ľahko s ním zvládnete aj jednoduchšie domáce práce.
- Možnosť nosenia v symetrických úväzoch, kedy sú zaťažené obidve ramená nosiča rovnomerne je nesporná výhoda babyšatky.
- Šatka rastie spolu s dieťaťom, takže ju využijete už od narodenia Vášho bábätka až dovtedy, kým Vám to obom bude vyhovovať. U nás sa nosia deti väčšinou do veku 2-3 rokov.
- Uviazať šatku si dokážete poľahky bez pomoci druhej osoby, nemusí Vám nikto pomáhať. Aj návody na šatky sú riešené tak, aby ste sa ich pomocou naučili viazať šatku sami.
- Pri správnom uviazaní šatky sa podporuje zdravý vývoj detí - podsadený zadoček a doširoka roztiahnuté nožičky v správnom abdukčno - flekčnom postavení. Menšie deti je možné nosiť v kolískach, kedy je podopieraný celý chrbátik dieťaťa. Pri nosení si Vaše bábätko prirodzeným spôsobom posiluje svalový korzet.
Nevýhody:
- Jedná sa o dlhý úzky pás látky, ktorý si treba na seba nejakým spôsobom uviazať, čo mnohých pri prvom zoznámení sa so šatkou odradzuje. Majú obavy, že si šatku nedokážu správne uviazať a vidí sa im to náročné. Väčšina ľudí pri vyskúšaní si viazania usúdi, že to vlastne vôbec nie je ťažké.
- Tkaná šatka častokrát neodpustí chyby pri viazaní, nesprávne utiahnutie, slabé pritiahnutie si dieťaťa k telu, pretočenie látky na chrbte. Úväzy je potrebné sa naučiť správne viazať, aby nosenie bolo príjemné, jednoducho neodfláknuť to.
- Keďže je šatka veľmi dlhá, pri viazaní v teréne môže byť problém uviazať si ju tak, aby ste zároveň nepováľali konce šatky po zemi. (Ja tento problém riešim viazaním na tráve, alebo nosím úväzy, ktoré nie je pri vyberaní dieťaťa potrebné rozväzovať.)
- Niektorým ľuďom nemusí vyhovovať "naturálny look" šatky, je to ale vec názoru, u mňa výhody šatky natoľko prevažujú, že sa týmto vôbec nezaoberám.
Elastické šatky
Tieto šatky sú vyrábané z pružných materiálov. Väčšinou sa jedná o úplety, takže aj bez pridania umelých elastických vlákien do látky je šatka krásne pružná. Elastické šatky sú pružné a pevné zároveň, veď musia bezpečne uniesť aj niekoľkokilové dieťa. Práve vďaka danému spôsobu výroby sú šatky na omak veľmi príjemné a mäkké. Odporúčajú sa na nosenie predovšetkým novorodencov a malých detí, takže pokiaľ plánujete nosiť svoje dieťatko v šatke len počas prvých mesiacov jeho života, možno by bolo vhodné pouvažovať o elastickej šatke.
Možnosti nosenia:
Pre nosenie v elastických šatkách Vám väčšinou vystačí jeden úväz, kde môžete dieťa nosiť v kolíske, v horizontálnej polohe na bruchu aj boku a väčšie deti aj na chrbte. Pretože je šatka oveľa pružnejšia ako pevné šatky, je výhodné, keď je bábätko istené tromi vrstvami látky.
Rozloženie váhy:
Rovnako ako u pevných šatiek.
Výhody:
- Všetky výhody sú rovnaké ako u klasických šatiek, ale predsa len je tu ešte zopár výhod naviac.
- Šatky nemajú tendenciu zarezávať sa do ramien, látka nikde netlačí, úväz sa nedeformuje ani pri náročnejších pohyboch (napr. pri zohýbaní).
- Šatka vďaka svojej pružnosti bude tesne obopínať dieťatko, nebude nikde trčať, alebo prevísať.
- Vloženie dieťatka do tejto šatky býva pre mamičky, ktoré začínajú s nosením väčšinou jednoduchšie, pretože pružná látka sa väčšinou sama prispôsobí telíčku dieťaťa, netreba nič podoťahovať ani priveľmi starostlivo vkladať dieťa. Skrátka šatka Vám odpustí aj nejaké tie menšie chybičky pri viazaní.
Nevýhody:
- Elastické šatky sa predávajú len vo veľkých dĺžkach (5 - 5,5 m), takže pre ľudí nižšieho vzrastu a menších konfekčných veľkostí je až príliš dlhá.
- Myslím, že nie sú také nezničiteľné a trvácne ako tkané šatky.
- Pri nosení starších a ťažších detí šatka natoľko "nesedí" a preto väčšina rodičov vymieňa šatku zhruba u 6-9 mesačných detí za klasickú tkanú, alebo iný nosič.
Ergonomické nosiče
Po ergonomických látkových nosičoch radi siahnu všetci, ktorým sú bližšie nosiče s moderným dizajnom. Moderný dizajn ale nie je jedinou prednosťou týchto nosičov. Nosiče majú dobre vystužené ramenné popruhy a široký bedrový pás, ktorý je tiež vystužený. Všetky popruhy je možné si nastavovať a doťahovať podľa potreby presne na Vašu postavu. Myslelo sa aj na situáciu, keď počas nesenia dieťatko zaspí. Tieto nosiče sú vybavené opierkou hlavy, takže spiacemu dieťatku počas nesenia neklimbá hlavička zo strany na stranu.
Možnosti nosenia:
Dieťa je možné nosiť len v sede vo vertikálnej polohe. Všetky ergonomické nosiče umožňujú nosenie dieťaťa vpredu na Vašom bruchu otočené tváričkou k Vám a tiež na Vašom chrbte, čomu dajú určite prednosť rodičia starších a ťažších detí. Niektoré nosiče navyše ponúkajú možnosť nosenia staršieho dieťaťa na boku. V týchto nosičoch sa deti nedajú nosiť otočené tváričkou smerom od Vás (kvôli širokej sedacej časti, ktorá ovšem poskytuje vysoký komfort nesenia pre Vaše dieťa). V nosičoch, ktoré nemajú v sebe zapracovanú zmenšovaciu vložku na nesenie bábätka je možné nosiť až staršie deti od veku 4-5 mesiacov. V nosičoch so zmenšovacou vložkou je možné nosiť už aj bábätká.
Rozloženie váhy:
Vďaka tomu, že je možné si dieťa pomocou popruhov pevne dotiahnuť k telu, ťažisko sa bude nachádzať tesne pri Vás a Vy sa vyhnete zbytočnému zakláňaniu, alebo predkláňaniu (pokiaľ dieťa budete niesť na chrbte). Veľkou výhodou ergonomických nosičov je existencia bedrového pásu, vďaka ktorému väčšinu váhy dieťaťa nesiete na bedrách a ramená zaťažujete minimálne.
Výhody:
- Ergonomické nosiče rešpektujú fyziologické dispozície malého dieťaťa. Dieťa v nich sedí s pokrčenými a doširoka roztiahnutými nožičkami, čo zbytočne nenamáha jeho bedrové kĺbiky. Vďaka tomu, že látka, v ktorej dieťa sedí je dostatočne široká, sedí si dieťatko pohodlne ako v sedačke, látka mu podopiera zadoček aj stehienka.
- Možnosť jednoducho a rýchlo jedným pohybom nastaviť si veľkosť popruhov presne na svoju veľkosť.
- Pretože sú popruhy napevno prišité k telu nosiča, pri umiestňovaní dieťaťa do nosiča nič nevlaje, ani nemusíte mať obavy z ušpinenia nosiča, ani z toho, že by ste popruhy na zemi ušpinili.
- Konštrukcia nosiča, nosí sa v ňom naozaj pohodlne, mňa osobne očarilo to, akú veľkú službu robí bedrový pás. Vďaka nemu váhu dieťaťa na svojich ramenách takmer necítim. Ďalšou výhodou sú tiež bohato vystužené popruhy, ktoré sa tým pádom vôbec nezarezávajú do ramien a nosenie je preto príjemné.
Nevýhody:
- Telo nosiča tvorí obdĺžnikový pruh látky, ktorý u niektorých nosičov nie je výškovo nastaviteľný. Musí tak vyhovovať niekoľkomesačnému bábätku ale aj dvojročnému dieťaťu. A práve u väčších a starších detí nastáva problém v tom, že tento pruh látky im siaha len do určitej výšky chrbátika.
- Vyššia cena
Vak na nosenie detí
Najväčšou prednosťou vaku je jednoduchosť jeho použitia, preto sa mnohí rodičia rozhodnú pre kúpu práve tohto nosítka. Jedná sa o látkové nosítko, ktoré je v okrajových častiach, kde má bábätko hlavičku alebo chrbátik, vystužené mäkkou výplňou, rovnako býva vystužená ramenná podložka, ktorá leží nosičovi na pleciach, tak aby aj jemu bolo nosenie pohodlné.
Možnosti nosenia:
Vak sa nosí vždy prevesený cez jedno rameno a dieťa v ňom možno nosiť vo viacerých polohách - väčšinou v kolískových polohách v klbôčku a staršie deti na boku.
Rozloženie váhy:
Pretože vak nie je možné nosiť na obidvoch ramenách, pri nosení sa zaťažuje len jedno rameno a chrbát, prípadne boky. Pri dlhšom nesení práve to rameno, na ktorom je najväčšia záťaž, začína bolieť.
Výhody:
- Vak je jednoducho použiteľný, nemusíte sa učiť viazať uzly. Len si ho nasadíte a vložíte doň dieťa.
- Aj vloženie dieťaťa do vaku je o niečo jednoduchšie a rýchlejšie v porovnaní so šatkou.
- Pri použití vaku v teréne Vám nikde nevlajú žiadne cípy látky, ktoré by ste mohli na zemi zašpiniť. Aj to je dôvod, prečo si ho maminy pribaľujú do kočíka (ako záchranu, keď začne dieťa plakať) častejšie než šatku.
- Ak Vám dieťa vo vaku zaspí, veľmi jednoducho si vak zvlečiete aj so spiacim dieťaťom. Ja som doma na uspávanie používala jedine vak. V priebehu 15-tich minút dieťa zaspalo, bolo to rýchle a bezbolestné bez zbytočných stresov a plačov.
- Podľa môjho názoru je tiež v tomto nosítku veľmi jednoduché dojčenie, a to aj v prípade, že ste s bábätkom na prechádzke. Navyše, ak budete dojčiť napríklad v meste na lavičke medzi ľuďmi, látka vaku pekne všetko zakryje a nik nemusí vidieť, čo práve robíte.
Nevýhody:
- Najväčšou nevýhodou vaku je to, že pri nesení zaťažuje len jedno rameno. Aj keď sa nájdu ľudia, ktorí sú fyzicky zdatní a nevadí im to, predsa len väčšina mamičiek už svoje staršie, napríklad 10-kilové dieťa neunesie dlhšiu dobu bez toho, aby jej to nerobilo problémy.
- Ďalšou nevýhodou vaku je, že pri nesení dieťaťa na boku nie je možné dostatočne dotiahnuť vrchný okraj tak, aby bolo dieťa tesne u Vášho tela. Výsledkom býva to, že si rodič buď dieťa rukou priťahuje k telu, alebo sa musí zbytočne zakláňať tak, aby vyrovnával ťažisko, čo nie je vôbec pohodlné. Vaky našej vlastnej výroby majú na bokoch našité postranné prúžky, ktoré tento problém riešia, samozrejme nie tak ako babyšatka alebo ring sling. Tam má dieťatko podoprený celý chrbátik, vo vaku je podopieraný len tým prúžkom.
Ring Sling
Je v západných krajinách veľmi obľúbené nosítko. Ring slingy sú vlastne krátke šatky, ktoré majú na jednom konci našitý pár krúžkov. Po prevlečení druhého konca cez krúžky vznikne vak, do ktorého je možné vložiť dieťa. Ring slingy nie sú nikde vystužené, cez plecia si musíte látku doširoka rozprestrieť, aby Vás nikde netlačila.
Možnosti nosenia:
Rovnako ako u vakov, navyše by som ešte pridala aj bezpečné nosenie na chrbte - bezpečné z toho dôvodu, že si môžete dieťa veľmi pevne pritiahnuť k telu a nebude sa odkláňať.
Rozloženie váhy:
Ring sling sa nosí rovnako ako vak len na jednom ramene, z toho vyplýva aj rozloženie váhy na rameno, chrbát a boky. Myslím, že vďaka tomu, že látku ring slingu je možné na chrbte a na pleci doširoka roztiahnuť, záťaž sa rozloží na väčšiu plochu a nosenie by malo byť jednoduchšie a pohodlnejšie.
Výhody:
- Neviažete uzly, väčšinou už máte slučku stále pripravenú na svoju veľkosť, takže ring sling si už len prehodíte na seba.
- Najväčšia výhoda ring slingu je možnosť podoťahovať si zvlášť každý jeho okraj; týmto spôsobom si dokážete Vaše bábätko pritisnúť veľmi pevne k Vášmu telu. Toto práve rieši nevýhodu vaku s odkláňaním sa dieťaťa.
- Ďalšie výhody so obdobné ako u vakov.
- Pretože je možné si pomocou slingu dotiahnuť dieťa tesne k sebe, je možné na boku nosiť aj menšie deti, ktoré nie sú ešte dostatočne pevné, látka ich bude bezpečne podopierať.
Nevýhody:
- Záťaž na jedno rameno.
- Niekomu môže vadiť odstávajúca a vlajúca látka, ktorá je navyše, keď si urobíte slučku.
- Nasadenie ring slingu nie je také rýchle a jednoduché ako u vakov, musíte si pred vložením dieťaťa látku na pleci poriadne roztiahnuť, inak by Vás nariasená látka po čase nepríjemne tlačila do ramena.